Alternatywy dla etatu

with Brak komentarzy

Myślisz o powrocie do pracy i jedyne, co przychodzi Ci do głowy to etat?

Co mam na myśli pisząc etat? Praca u pracodawcy w godzinach od do. W jakich to zależy od specyfiki pracy. I nie mam tu na myśli rodzaju umowy, choć jak zapewne wiecie, umowy cywilno-prawne ograniczają nasze przywileje wynikające z umowy o pracę jak np. prawo do urlopu wypoczynkowego czy zwolnienia lekarskiego. Najkorzystniejsza praca dla mam to ta na umowę o pracę, w godzinach od 8 (7) do 16 (15), kiedy dziecko może przebywać w żłobku czy przedszkolu. I oczywiście brak konieczności zabierania pracy do domu, bo się nie wyrabiasz… A jak się zdarzy zwolnienie chorobowe na dziecko to nie będzie to koniec świata dla pracodawcy… To, czy wybierzesz pracę na etacie i czy będziesz rozpatrywać mniej prestiżowe stanowiska pracy będzie zależało od Twoich wartości, a o wartościach więcej przeczytasz tutaj. Już wiesz, że chcesz wrócić do pracy, jednak zdajesz sobie sprawę, że w tym momencie praca na etacie nie wchodzi w grę? Zastanawiasz się,, jak inaczej mogłabyś pracować?
Czytaj dalej – tam opiszę inne formy pracy niż etat.

Jeśli nie etat to co?

Praca zdalna, freelance, własna działalność gospodarcza a może marketing sieciowy? Nie chcesz lub z różnych względów nie możesz spędzać u pracodawcy 8 godzin dziennie. Możesz skorzystać z innych możliwości. Alternatywą pracy u kogoś, jest praca z domu. Każda z wymienionych przeze mnie powyższej opcji ma swoje plusy i minusy. Jedno jest pewne praca z domu to wyzwanie, zwłaszcza, jak wcześniej tak nie pracowałaś… I z jednej strony będziesz mogła pracować i jednocześnie opiekować się dzieckiem, jednak każda praca wymaga pewnej dozy zaangażowania… I może wcale nie być tak łatwo, miło i przyjemnie…. A o plusach i minusach pracy z domu będziesz mogła przeczytać już wkrótce. To co? Zaczynamy!

Praca zdalna.

Jest odmianą pracy na etacie. Pracujesz u kogoś – masz jednego pracodawcę czy zleceniodawcę, a pracę możesz wykonywać z domu. Czego potrzebujesz? Przede wszystkim dostępu do Internetu i czasem komputera. Komputer możesz dostać też od pracodawcy. Ta forma pracy jest bardzo często stosowana wśród programistów i zawodów pokrewnych, ale można wykonywać z domu różnego rodzaju prace biurowe, które wymagają wprowadzania danych do systemów, a także te związane z pisaniem tekstów, obsługą mediów społecznościowych, czy robieniem transkrypcji. Praca zdalna jest możliwa wówczas, gdy zakres obowiązków na określonym stanowisku nie wymaga tego, aby być obecnym w firmie. Na pewno nie jest możliwa na wszelkich stanowiskach związanych z bezpośrednią obsługą klienta, zarządzeniem ludźmi, czy sprawdzaniem jakości produktów… Jest też sporo stanowisk, na których można łączyć pracę zdalną z pracą w firmie. Taki elastyczny system pracy może być fajną alternatywą dla wszystkich osób, które potrzebują czasem zaoszczędzić czas przeznaczony na dojazdy do pracy czy coś załatwić, lub też mieć oko na to, co się dzieje w domu…
Jak na takie możliwości reagują pracodawcy? Różnie. Niektórzy chcą mieć swoich pracowników na miejscu w firmie, inni są otwarci na pracę zdalną. Dużo zależy od tego, jak wygląda sytuacja kadrowa w danej firmie i myślę, że przy obecnym zapotrzebowaniu na pracowników szanse na znalezienie pracy zdalnej rosną. Pracodawcy muszą przede wszystkim odejść od płacenia ludziom wynagrodzeń za ich czas pracy i zacząć płacić za efekty ich pracy. To wymaga nie tylko zmian w myśleniu, ale przede wszystkim w podejściu i systemie wynagradzania… Wcześniej czy później pracodawcy i tak będą musieli dokonać tych zmian, gdyż w tą stronę zmierza rynek pracy. Nawet pozornie niezainteresowany taką formą pracodawca może zgodzić się na to, abyś częściowo lub całkiem pracowała dla niego zalnie, więc pytaj o takie możliwości…

Freelancer.

Freelancer inaczej wolny strzelec to osoba, która pracuje bez etatu – ma kilku pracodawców czy zleceniodawców i na ich rzecz wykonuje swoją pracę. Najczęściej wykonuje różnego rodzaju projekty na zlecenie. Freelancerzy spotykani są głównie w zawodach związanych z pracą twórczą. Można ich spotkać wśród osób piszących różne teksty (copywriterów), fotografów, tłumaczy, dziennikarzy, programistów, malarzy, grafików czy doradców i trenerów. Ostatnio, wraz z rozwojem małych biznesów internetowych, powstało zapotrzebowanie na nowe zawody związne z pozycjonowaniem stron internetowych w sieci czy promocją małych firm w mediach społecznościowych. Tego rodzaju prace można również wykonywać jako freelancer. 
Frelancerzy mogą rozliczać się w dwojaki sposób – z jednej strony mogą podpisywać umowy cywilno – prawne, najczęściej zlecenie, ze swoimi zleceniodawcami. Z drugiej strony mogą mieć własną działalność gospodarczą i szukać zleceń jako właściciele swoich firm. 

Własna działalność gospodarcza.

Masz świetny pomysł na biznes, a przy tym SPRAWDZIŁAŚ, że jest zapotrzebowanie na to, co chcesz wytwarzać lub na usługi, które chcesz świadczyć? Być może warto rozważyć założenie działalności gospodarczej.
Temat działalności gospodarczej to temat rzeka i aby go wyczerpać trzebaby napisać całą serię artykułów… Więc dziś będzie krótko, a jak chcecie więcej, to napiszcie do mnie – stworzę więcej artykułów na ten temat.
Zanim pomyślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej dobrze przemyśl temat. Licz wszystko z kalkulatorem w ręku, przeliczaj tam i z powrotem, sprawdzaj, pytaj, zasięgaj informacji, gdzie się da! Stwórz biznes plan – stworzenie takiego planu dla siebie to podstawa. Im więcej zdobędziesz informacji i im bardziej przygotujesz się zanim otworzysz działalność, tym większe szanse, że popełnisz mniej błędów. Sprawdzaj i pytaj to moja rada. Im lepiej się przygotujesz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego biznesu.
Prowadzenie firmy to wielowymiarowa praca na etacie i w pierwszym okresie wymaga zwykle bardzo dużo uwagi i zaangażowania. Musisz znać się nie tylko na tym, co będziesz sprzedawać, ale też na całej otoczce w postaci marketingu, promocji, sprzedaży… Kiedyś usłyszałam, że prowadzenie własnej firmy od pracy na etacie różni się tym, że ciągle musisz poszukiwać kolenych pracodawców…
Jeśli w ramach działalności gospodarczej chcesz świadczyć usługi na rzecz swoich klientów zacznij od tego, aby popracować w swojej branży jako freelancer… Złapiesz kontakty, zobaczysz jak wygląda praca i czy są szanse na stałe dochody, a potem założ działalność.
Jeśli będziesz działać na żywym organizmie, jakim jest Twoja firma, być może wszystkie ulgi Ci przelecą, a Ty nadal nie będziesz w stanie zapłacić za duży ZUS i swoje wynagrodzenie…

Marketing sieciowy (MLM).

Każda z Was z pewnością miała w swoim życiu styczność z marketingiem sieciowym, choćby kupując popularne kosmetyki. Karierę w MLM można rozwijać w dwóch kierunkach. Można być dystrybutorem ich produktów i zarabiać na prowizji ze sprzedaży lub można budować zespoły sprzedażowe i zarabiać prowizję z obrotów generowanych przez te zespoły. Oczywiście można też zbudować i rozwijać swoję fimrę w oparciu o strategię marketigu sieciowego. Co roku powstaje dużo firm tego rodzaju.
Firmy z przeróżnych branż działają w ramach marketingu sieciowego – od znanych i popularnych firm kosmetycznych czy wellness, przez firmy sprzedające suplementy diety, środki czystości czy różnego rodzaju usługi finansowo – ubezpieczeniowe po te pośredniczące w sprzedaży sprzętu AGD. Dla zainteresowanych istnieje naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Specyfika działania w ramach MLM zależy od każdej z firm. Udało mi się zaobserwować, że zazwyczaj ludzie z MLM pracują wieczorami i w weekendy, więc jeśli mąż może zająć się dziećmi po pracy, to może to coś dla Ciebie…
Bez względu na to, jaki sposób zarabiania pieniędzy wybierzesz, każda praca, która ma przynosić dochód, wymaga wkładu i zaangażowania. Bez względu na to czy będziesz pracować u pracodawcy czy z domu, czy będziesz świadczyć usługi jako frelancerka, prowadzić własną działalność czy działać w MLMie musisz wygospodarować czas i przestrzeń na pracę. W domu potrzebujesz mieć miejsce do pracy i czas, w którym będziesz mogła się na niej skoncentrować. Jeśli nie przeznaczysz odpowiedniej uwagi swojej pracy, nie będziesz miała zadowalających Cię efektów, lub Twój pracodawca nie będzie zadowolony z efektów Twoich działań.

Życzę owocnych przemyśleń.

Jeśli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny i chcesz, aby na blogu pojawiało się więcej tego rodzaju wpisów, to daj mi znać w komentarzach.