8 kompetencji zawodowych, które rozwijasz będąc mamą

with Brak komentarzy

Pracodawcy a rodzice…

Są różne teorie na temat tego, jak rodzicielstwo wpływa na nasze podejście do pracy i kompetencje zawodowe.
Są tacy, którzy ubolewają nad tym, że młode matki, chociaż w ostatnim czasie dotyczy to mocno obojga rodziców, są kiepskimi pracownikami, bo są mało dyspozycyjne, a do tego ciągle korzystają z opieki nad dziećmi…
Są też tacy, którzy twierdzą, że rodzicielstwo powoduje, że ludzie są lepszymi i bardziej lojalnymi i wydajnymi pracownikami….
Myślę, że to wszystko zależy…
Moim zdaniem zależy to w dużej mierze od wartości, którymi kierujemy się w życiu – zarówno jako pracodawcy, jak i jako pracownicy.
I nie ma tu znaczenia, czy nazwałaś swoje wartości i jesteś ich w pełni świadoma, czy tylko robisz to, co podpowiada Ci intuicja. Kiedy stoisz w obliczu konfliktowej sytuacji np. wziąć opiekę nad dzieckiem, czy pracować zdalnie z domu opiekując się jednocześnie chorym dzieckiem Twój wybór będzie zależał od Twoich wartości i częściowo od tego, jakie praktyki są stosowane w organizacji, w której pracujesz. Wybór będzie dla Ciebie oczywisty lub będziesz się zastanawiać nad tym, co zrobić.

Jesteś ciekawa, jak możesz poznać swoje wartości?
Zajrzyj tutaj i przerób ćwiczenia, które Ci oferuję.

Kolejna sprawa to kultura organizacyjna firmy. Na rynku pracy są firmy, które stawiają na młodych, dyspozycyjnych pracowników, którzy są w stanie żyć życiem organizacji. Są też firmy elastyczne na potrzeby młodych rodziców, które potrzebują lojalnych pracowników, którzy dobrze wykonują swoje zadania w ośmiogodzinnym trybie pracy.
Kluczem jest tu szukanie pracy w takiej firmie, której wartości są spójne z naszymi wartościami. Tak, aby praca, którą będziemy wykonywać była dopasowana do naszych obecnych potrzeb.
Jedna rzecz jest pewna, rodzicielstwo wywraca nasze życie do góry nogami i powoduje, że nabywamy wiele nowych umiejętności, które możemy wykorzystać także w pracy. Pragnę jeszcze dodać, że te kompetencje rozwijają się proporcjonalnie do wzrostu liczby dzieci w rodzinie. Dziś będzie o kompetencjach, które rozwijamy przy pojawieniu się pierwszego dziecka w naszej rodzinie.

Otwartość na zmiany.

Pierwsza umiejętność, jaką zdobywamy wraz z narodzinami naszego dziecka to dopuszczenie do swojego życia możliwości zmian, a właściwie ciągłego procesu zmian. Doświadczeni rodzice mówią, że po urodzeniu dziecka nic już nie jest takie samo… I jest to prawda. Dotychczas byłaś sobie sterem, żeglarzem i okrętem, mogłaś robić to, na co miałaś ochotę, pracować tyle, ile chciałaś, spędzać czas tak, jak chciałaś, byłaś panią swojego czasu. Od momentu, kiedy pojawia się w Twoim życiu Twoje dziecko, to ono przejmuje rządy nad Twoim życiem. Jednym słowem nie masz wyjścia i musisz zmienić swój styl życia i dostosować go do potrzeb Twojego maleństwa. Jak jesteś długo mamą/ tatą, to już może nawet nie pamiętasz, że musiałaś to zrobić. Im bardziej świadoma była Twoja decyzja dotycząca rodzicielstwa, tym zapewne łatwiej było Ci przejść przez ten proces zmian. Jest to proces, który będzie trwał przez większość Twojego życia i obejmie on różne jego obszary. A Ty będąc mamą potrafisz przez niego przejść. Zobacz to! I przenieś na inne sfery swojego życia, także te zawodowe… Zmiana przychodzi Ci stosunkowo łatwo i niezauważalnie – Twoje dziecko rośnie, nabywa nowych umiejętności, zmieniają się jego potrzeby, a Ty z łatwością podążasz za nim zmieniając swoje codzienne nawyki. Wdrażanie nowych nawyków to dla Ciebie bułka z masłem.

Organizacja czasu i planowanie.

Wiadomo nie od dziś, że małe dzieci potrzebują przewidywalności. Przez pierwsze tygodnie życia układacie sobie swój naturalny rytm dobowy, aby maluch czuł się bezpiecznie. Dostosowujecie swój rytm dnia do rytmu dnia Waszego dziecka. Wasze możliwości czasowe dostosowujecie do pór posiłków i drzemek malucha. Jak jesteś mamą kilkulatka, to prawdopodobnie zapomniałaś już co to jest nocne życie towarzyskie, no chyba, że towarzyszem Twoich nocnych przygód jest Twój płaczący maluch… A jeśli podczas urlopu macierzyńskiego chcesz zająć się czymś więcej niż zajmowaniem się dzieckiem np. wpadłaś na genialny pomysł rozwijania swojego biznesu czy swoich pasji, to poza umiejętnością planowania rozwijasz też umiejętności planowania celów i wyznaczania priorytetów. Jeżeli nie określisz zadań, które są dla Ciebie ważne, zamiast podążać w wybranym przez siebie kierunku będziesz miała poczucie, że kręcisz się w kółko.

Elastyczność.

Dograliście się. Ty i Twój maluch. Macie wyznaczony czas na posiłki, drzemki, spacery… Znalazłaś przestrzeń na realizację swoich celów. Masz plan, który z grubsza działa… Aż tu przychodzi taki dzień, albo taka noc, gdy maluch płacze…. nie wiadomo czemu. Jest marudny, nie chce jeść, nie chce spać… I wszystkie misternie ułożone plany biorą w łeb… Co wtedy? Hm, właśnie zdobyłaś nową umiejętność – elastyczność. Szukasz najlepszego możliwego rozwiązania – przekładasz swoje plany lub prosisz kogoś o pomoc w opiece nad maluchem… i realizujesz swoje zadania.

Systematyczność i odpowiedzialność.

Dziecko, zwłaszcza to malutkie, które jest od Ciebie w pełni zależne, wymaga Twojej codziennej opieki 24 h/7. I nie ma, że boli… Nie działa tu w żadnym wypadku zasada: jak mi się będzie chciało to zrobię, a jak mi się nie będzie chciało to nie… Stając się rodzicem bierzesz na siebie odpowiedzialność za zdrowie i życie swojego dziecka. I nie masz wyjścia… Musisz mu zapewnić byt, przewinąć, nakarmić, przytulić i to nie wtedy, kiedy Ci się będzie chciało, tylko wtedy, kiedy Twoje dziecko tego potrzebuje… Systematycznie każdego dnia… I chociaż, wraz z wiekiem dziecka zakres Twojej opieki nad dzieckiem będzie ulegał zmianie, to odpowiedzialność i systematyczność w wychowaniu będzie Ci towarzyszyć przynajmniej przez najbliższe kilkanaście lat. Są to umiejętności, które z pewnością pomogą Ci w rozwoju Twojej kariery zawodowej.

Komunikacja.

Kiedy rodzi się Twoje dziecko podświadomie zaczynasz się uczyć nowego języka. Języka Twojego dziecka. W czasach przed… nawet się nie spodziewałaś, że płacz dziecka może brzmieć inaczej w zależności od tego, czego ono potrzebuje. I Ty w pierwszych miesiącach wspólnej drogi zaczynasz rozpoznawać te różne rodzaje płaczu – już wiesz, kiedy on oznacza, że dziecko chce jeść, a kiedy, że trzeba je przewinąć… Komunikacja to odbieranie werbalnych i niewerbalnych komunikatów wysyłanych przez dziecko, ale także przekazywanie mu swoich komunikatów. Przytulasz, rozmawiasz, tłumaczysz dostosowując swój przekaz do możliwości poznawczych swojego dziecka, uczysz… – to kolejne umiejętności związane z porozumiewaniem się, które nabywasz dzięki rodzicielstwu. A wraz z wiekiem Twojego dziecka te umiejętności ewoluują. Dzieci są świetnymi nauczycielami asertywności – mają wrodzoną umiejętność dbania o swoje potrzeby. Uczysz się reagować ze spokojem na bunt dwulatka – po akcji takiego sfrustrowanego malucha np. w sklepie, już nic Cię nie wyprowadzić z równowagi… Czyż zrozumienie współpracowników lub przekazywanie informacji w sposób zrozumiały dla rozmówcy nie będzie teraz dla Ciebie dużo łatwiejsze?

Kreatywność i rozwój.

Jest to kompetencja, którą rozwijamy od pierwszych dni naszego rodzicielstwa. Dziecko płacze w miejscu publicznym? Z miejsca wymyślasz, jak je zabawić, aby je uspokoić. Nosisz, tulisz, zagadujesz, podajesz kolejne zabawki, opowiadasz historie…
Jesteś mamą, więc chcesz dla swojego dziecka, jak najlepiej… Dbasz o jego rozwój ucząc je nowych umiejętności… i nieraz musisz się dobrze nagimnastykować, aby to zrobić. A jeszcze kilka miesięcy temu sama nie miałaś pojęcia, jak to się robi. Musiałaś się tego nauczyć i dostosować tę wiedzę do możliwości Twojego dziecka. Szukasz, wymyślasz, tworzysz, a czasem podążasz za swoim dzieckiem – każdego dnia kreujesz Waszą rzeczywistość.

Budowanie relacji.

Twoje dziecko – niby Twoje, a jednak osobny człowiek… Od początku Waszej wspólnej drogi budujesz z nim swoją relację. To, w jaki sposób to zrobisz, kiedy Twoje dziecko jest jeszcze maleńkie, zaprocentuje wtedy, gdy będzie zbuntowanym nastolatkiem. Relacja z dzieckiem – podobnie jak relacja z każdą osobą z naszego otoczenia zarówno tego prywatnego jak i zawodowego – wymaga naszej uwagi. Budowana jest latami. Od początku pokazujesz swojemu dziecku, czy może na Ciebie liczyć, czy może przyjść do Ciebie ze swoimi problemami. To Ty, będąc dorosłą osobą, jesteś odpowiedzialna za tą relację i właśnie tą odpowiedzialność za relacje możesz przenieść na swoje relacje z innymi dorosłymi osobami.

Jesteś liderem.

Może zanim zostałeś rodzicem byłeś szefem – więc zdążyłeś nabyć kompetencje liderskie w drodze kariery zawodowej. A może nie… Od momentu narodzin Twojego dziecka jesteś liderem! Chcesz wiedzieć, jakim będziesz szefem? Popatrz jak wyglądają relacje w Twojej rodzinie. Kto rządzi? Ty czy Twoje dziecko? Kto podejmuje ostateczne decyzje? W jaki sposób podejmujecie decyzje? Autorytarnie czy może demokratycznie? Ty podążasz za dziećmi, czy dzieci podążają za Tobą?… Będąc rodzicem chcąc nie chcąc jesteś liderem! A lider to także przykład do naśladowania. Tak, jesteś wzorem dla Twoich dzieci, bo… no cóż, one nie postępują w określony sposób, dlatego, że tak powiedziałaś, tylko… dlatego, że tak postępujesz. Będąc szefem także jesteś przykładem i wzorem, a może antywzorem dla Twoich podwładnych.
To tylko kilka kompetencji, które przenikają się w naszym życiu rodzinnym i zawodowym, a jest ich dużo więcej…

A jakie kompetencje rodzicielskie Ty wykorzystujesz w swojej pracy?