10 błędów popełnianych w CV

with Brak komentarzy

Tworzysz swoje CV…

Wysyłasz. Nikt nie odpowiada. A Ty zastanawiasz się dlaczego?
Może przy tworzeniu CV popełniasz błędy które powodują że jest ono odrzucane przez rekruterów już w przedbiegach…
Dziś chciałabym Ci przedstawić 10 błędów najczęściej popełnianych przy tworzeniu CV.

Zanim zacznę…

Rekruterzy to ludzie i każdy z nich ma swoje wyobrażenie tego jak wygląda dobre CV. Jedno jest pewne powinno być ono czytelne i wyróżniać się spośród stosu innych życiorysów. Podobnie jak i w naszym wyglądzie – pierwsze wrażenie ma znaczenie! I robi różnicę.
Po pierwsze warto wyodrębnić dwie sytuacje.
Możesz aplikować do małych lokalnych biznesów lub do dużych korporacji.
W mniejszych firmach nie ma zwykle rekruterów HR-ów ani działów rekrutacji. Nowych pracowników zatrudniają właściciele firm lub szefowie poszczególnych działów. Mają oni zdecydowanie mniej wakatów i duże szanse mają osoby trafiające tam z czyjegoś polecenia. Mogą przeznaczyć też więcej czasu na czytanie nadesłanych CV co nie oznacza jednak że można tworzyć dla nich elaboraty…
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w korporacjach agencjach rekrutacyjnych czy agencjach pośrednictwa pracy. Tam ilość wakatów do obsadzenia jest zwykle spora a rekruterzy mają zaledwie kilkanaście sekund na obejrzenie Twojego CV i podjęcie decyzji co z nim zrobić…. Dlatego jeśli aplikujesz do dużych firm musisz szczególnie zadbać o to aby Twój życiorys wyróżniał się pozytywnie na tle innych.
Uniknięcie najczęściej popełnianych przy tworzeniu CV błędów z pewnością Ci w tym pomoże.
Jakie to błędy?

1. Niedopasowanie CV do oferty pracy.

Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując – masz jedno CV które wysyłasz na wszystkie stanowiska na jakie aplikujesz do różnych firm i do różnych branż. CV ma pokazać korzyści jakie będzie miał Twój przyszły pracodawca z tego że zatrudni właśnie Ciebie. W momencie w którym masz jeden wzorcowy dokument który wysyłasz do każdego jak leci odbierasz sobie szansę na to aby pisać do pracodawcy jego językiem… Skuteczne CV powinno być odpowiedzią na ogłoszenie o pracę i zawierać słowa kluczowe z tego ogłoszenia.

2. Zdjęcie.

Dobre zdjęcie przyciąga uwagę. Słabe lub takie które w CV nie powinno się znaleźć może odstraszać… Zdjęcie może mieć kluczowe znaczenie gdy aplikujesz do korporacji i jeden rzut oka decyduje o tym co stanie się z Twoim CV. Na jego podstawie być może zostanie podjęta decyzja o tym czy Twoje CV zostanie odrzucone czy przekazane do menedżera działu do którego aplikujesz. Wystrzegaj się zdjęć zbyt wyzywających roznegliżowanych czy frywolnych. Dobrze aby zdjęcie było dopasowane do stanowiska na jakie aplikujesz – na więcej możesz sobie powolić gdy to stanowisko ma coś wspólnego z kreatywnością; powinno być bardziej stonowane jeśli starasz się o pracę w księgowości. Ważne aby zachować umiar i dobry smak.

3. Błędne dane teleadresowe.

Najważniejsze informacje o Tobie jakie powinny się znaleźć w CV to Imię i Nazwisko oraz kontakt do Ciebie czyli adres email i nr telefonu. Sprawdź kilka razy czy nie popełniłaś żadnej literówki… bo może się okazać że rekruter nie może się do Ciebie dodzwonić! Mile widziany bywa adres (miasto lub region zamieszkania). Zdarza się jeszcze że ludzie przez nieuwagę aplikują na stanowiska w mieście oddalonym o kilkaset kilometrów od ich miejsca zamieszkania… Niektórzy robią to świadomie i są gotowi się przeprowadzić co warto zaznaczyć w CV.

4. Podawanie danych wrażliwych.

W CV raczej nie podajemy informacji o naszym wyznaniu poglądach politycznych czy orientacji seksualnej ale zdarza się że informacje o stanie cywilnym czy dzieciach już tak. Sama pamiętam moje CV sprzed kilku lat w którym była informacja o moim stanie cywilnym czy dacie urodzenia. Zgodnie z prawem przyszły pracodawca nie ma może Cię pytać wprost o tego rodzaju informacje i nie należy ich również podawać w CV. Jesteśmy dorośli i zakładam że jeśli decydujesz się pójść do pracy to masz pomysł na to kto będzie się zajmował Twoimi dziećmi w czasie kiedy Ty będziesz w pracy. Jeśli chcesz być w porządku wobec pracodawcy możesz powiedzieć o swoich ograniczeniach związanych z opieką nad dziećmi na rozmowie kwalifikacyjnej.

5. Kłamstwa lub przekoloryzowywanie CV.

Zdarza się że ludzie w CV kłamią – lepiej czegoś nie napisać niż napisać nieprawdę… Kłamstwa czy naciągane informacje wyjdą na jaw prawdopodobnie jeszcze na rozmowie kwalifikacyjnej a wówcza szanse na otrzymanie pracy w tej firmie drastycznie spadną. Są też informacje – zwłaszcza te związane ze znajomością pakietu office redakcji tekstu czy dbałości o szczegóły które rekruter może zweryfikować już spoglądając na CV. Dlatego warto je dobrze przygotować i dokładnie sprawdzić czy aby na pewno Twoje CV nie zawiera żadnych błędów.

6. Oklepane zainteresowannia.

Rubryka zainteresowania w CV jest dobrowolna. Jeśli chcesz w niej wpisać standardowo sport muzyka kino… to ją pomiń. Natomiast jeśli rzeczywiście masz jakieś hobby czy pasje o których możesz opowiadać godzinami to napisz o nich koniecznie. Może jesteś znawcą kina francuskiego lubisz książki określonego gatunku czy autora albo w czasie wolnym układasz puzzle. Wpisane hobby jest po pierwsze informacją o Tobie i Twoich zasobach. Po drugie może się okazać że rekruter lub Twój przyszły szef interesują się tym samym i będziecie mieć o czym rozmawiać.

7. Brak aktualnych danych.

Nie rozsyłaj CV sprzed pięciu lat – to nie zrobi dobrego wrażenia na Twoim przyszłym pracodawcy. Aktualizuj je za każdym razem kiedy nabywasz doświadczenia na nowych stanowiskach pracy czy uzupełniasz swoją wiedzę na szkoleniach i kursach – zwłaszcza tą związaną ze stanowiskiem na które aplikujesz. Usuń z niego informacje o szkoleniach sprzed kilku lat – wiedza w każdej dziedzinie się aktualizuje więc prawdopodobnie ta sprzed wielu lat jest już nieaktualna…

8. Błędy i brak przejrzystości.

Wystrzegaj się błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Świadczą one na Twoją niekorzyść i pracodawcy raczej nie interesuje to że jesteś dyslektykiem… Twoje CV powinno być czytelne i przejrzyste oraz łatwe w odbiorze. Korzystaj ze słownika w komputerze oraz poproś kogoś aby je przeczytał zanim je wyślesz.

9. Zaburzona chronologia.

 Informacje o zatrudnieniu i wykształceniu zapisujemy w odwróconej chronologii. Ostatnio ukończona praca czy szkoła powinna pojawić się jako pierwsza a po niej te wcześniejsze.

10. Błędy popełniane przy wysyłaniu CV.

>> Email zakończony @buziaczek.pl jest zdecydowanie niestosowny. Najlepiej aby email z którego aplikujesz na jakiekolwiek stanowisko wyglądał tak: imię.nazwisko@ (i tu dowolnie: gmail.pl wp.pl onet.pl) w zależności od tego gdzie masz pocztę.
>> Wysyłanie CV w Wordzie. Nawet jeśli u Ciebie wygląda ono świetnie to na komputerze odbiorcy może się wszystko rozjechać dlatego najlepiej wysyłać je w PDFie.
>> Brak nazwy czy numeru identyfikacyjnego stanowiska w tytule emaila kiedy wysyłamy CV do korporacji. Może to spowodować że nasza aplikacja zginie w gąszczu emaili i nawet nie dotrze do rekrutera.

Więcej o tym co powinno zawierać skuteczne CV przeczytasz tu.